titulka

ME_Poznan_2020ME 2020 v Poznani odložené

Situácia ohľadne rýchlo sa šíriaceho počtu ochorení na COVID-19, sa stala pre športovcov veľmi ťažká. Ani v priebehu júna 2020 nebude možné uskutočniť plánované medzinárodné súťaže.


Európska rada pre veslovanie, tím FISA a organizačný výbor v Poznani sú od začiatku vypuknutia pandémie v pravidelnom kontakte. Všetky strany si uvedomili množstvo problémov, ktoré by tímom zabránili v odbornej príprave a cestovaní počas nasledujúcich dvoch mesiacov. Navyše narastá počet cestovných obmedzení vydaných vládou jednotlivých štátov, na povinné a dobrovoľné karanténne obdobia a v mnohých prípadoch sú problémy spojené s nedostačujúcim poistným krytím pre koronavírusy v niektorých krajinách.


Vzhľadom na tieto faktory sa prijalo nasledujúce rozhodnutie:
Pôvodne naplánovaný termín na 5. - 7. júna, pre ME Poznaň 2020 je zrušený a odložený na iný dátum, ktorý zatiaľ nie je stanovený. 
Momentálne sa prerokovávajú alternatívne dátumy v septembri alebo októbri 2020. 

Zdroj: FISA

MS_juniori_tokioFISA je pripravená vyhodnotiť všetky dopady odkladu hier.


Svetová veslárska federácia, výkonný výbor FISA, sa stretli na telekonferencii v stredu 25. marca 2020. Stretnutie bolo súčasťou aktuálne prebiehajúcich diskusií spôsobené celosvetovou svetovou situáciou okolo vírusu Covid-19.
FISA podporuje rozhodnutie odložiť olympijské a paralympijské hry Tokio 2020 do leta 2021.
Odloženie olympijských a paralympijských hier v Tokiu 2020 oznámila v utorok vláda Japonska, mesto Tokio a Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Dopad tohto rozhodnutia je obrovský. Rieši sa celý rad otázok, hlavne otázka možností ďalších termínov kvalifikácie na olympijské a paralympijské hry v roku 2021.
Predseda MOV, Thomas Bach, naplánoval videokonferenčný hovor s medzinárodnými športovými federáciami (vrátane FISA) vo štvrtok 26. marca 2020 o 17:00 hod. SEČ, aby poskytol viac informácií.

Ako je na tom veslárska sezóna 2020?
Tento rok bol dramaticky zasiahnutý vírusom Covid-19. Všetky svetové veslárske podujatia naplánované na apríl a máj boli zrušené. Teraz, keď v roku 2020 nebude olympiáda, sa rozhoduje čo bude v mesiacoch jún, júl, august a september, ako sa vyvinie situácia.
Deadline pre rozhodnutia je o dva mesiace. Avšak pri súčasnom stave nie je jasné, ako budú ovplyvnené medzinárodné podujatia (regaty,majstrovstá, preteky). Diskusia na túto tému bola odložená na piatok večer. Hlavná úloha je v nastavení správneho balansu, aby sa predišlo nepotrebným výdavkom, ktoré by mohli vzbiknúť na základe rýchlych a neuvážených rozhodnutí. Ak by boli rozhodnutia rýchle a neuvážené, v prípade že by sa Covid-19 dostal pod kontrolu, prišli by tak veslári o možnosť účasti na pretekoch počas leta 2020.
Do úvahy sa berú aj medzinárodné seniorské podujatia, či sa budú konať v auguste alebo septembri. 

Stav sezóny 2021
Veslárska sezóna 2021 sa bude musieť nastaviť ihneď, ako bude oznámený nový dátum olympijských a paralympijských hier. FISA začala zostavovať zoznam všetkých súvisiacich otázok, ktoré bude potrebné riešiť po oznámení nového termínu. V tomto procese je rozhodujúce, koľko času pred olympiádou bude k dispozícii na novú prípravu vo veslárskej sezóne.
V prípade olympijskej a paralympijskej kvalifikácie bude potrebné nájsť riešenie pre zostávajúce kvalifikačné kvóty a vytvoriť tak pretekárske príležitosti.
Treba brať do úvahy aj fakt, že pre transport vybavenia z Európy do Japonska je potrebných sedem týždňov a že akékoľvek konečné kvalifikačné možnosti sa musia uskutočniť sedem týždňov pred otvorením olympijskej dediny.
Ďalšie otázky, ktoré súvisia s dátumami, sú majstrovstvá sveta v 2021 naplánované na koniec septembra v čínskej Šanghaji. 

Financie FISA
Otrasy na finančných trhoch spôsobili dočasné znehodnotenie finančných rezerv agentúry FISA. Ďalšou neistotou je načasovanie finančného príspevku televíznych práv olympijských hier na medzinárodné federácie, ako je FISA. To sa zvyčajne uskutoční v novembri / decembri olympijského roka. Ak by sa to oneskorilo, FISA by musela pracovať v roku 2021 s rezervami. Dopad sa dôkladne monitoruje, aby FISA mohla naďalej poskytovať služby členským federáciám a udržiavať normálne operácie.

Zdroj: FISA
 

Letné olympijské hry 2020 odložené.

Športovci, športové federácie i funkcionári sa spoločne zhodli, že v danej chvíli je odloženie letných olympijských hier ako jedno naljepšie možné riešenie. Predseda vlády Šinzo Abe po telefonickom rozhovore s prezidentom MOV Thomasom Bachom zdôraznil, že pre pandémiu nového koronavírusu nehrozí úplné zrušenie podujatia. Podľa Abeho by sa mali OH uskutočniť najneskôr v lete 2021 ako dôkaz víťazstva sveta nad koronavírusom. Rozhodnutie odložiť olympijské hry na rok 2021 prišlo rýchlo. V pondelok vyšla správa, v ktorej Medzinárodný olympijský výbor spoločne s japonskými organizátormi uznal, že situácia vo svete je veľmi vážna. Organizátori pôvodne deklarovali, že rozhodnutie o osude hier bude známe do štyroch týždňov. 

Neuplynulo však ani 24 hodín a verdikt bol na svete – Hry sa uskutočnia v roku 2021

Čo na to hovorí prezident SOŠV? Bola možnosť hlasovania o odložení Hier pre svetové výbory? Čo znamená preloženie olympiády pre svetový šport? Aj týmto otázkam sa bude venovať naživo v livestream na FB kanáli SOŠV Anton Siekel. 

Diváci si pre prezidenta SOŠV môžu pripraviť aj otázky, ktoré bude možné položiť priamo v komentároch pod livestreamom.

Zdroj: SOŠV, World rowing. 

 

veslovanie_slovenskoUsmernenia a odporúčania pre šport

Športovci a vyznávači športových aktivít majú v dnešnej dobe veľa otázok, či je možné vykonávať športový tréning a tiež obmedzení, ktoré platia. 
Tím odborníkov, ako Jozef Gönci, štátny tajomník pre oblasť športu spolu s Alicou Fisterovou, hlavnou kontrolórkou športu SR, vytvárali odporúčania spolu s vedúcim krízového manažmentu MŠ VVaŠ SR pánom Borzom, epidemiológom UVZ, hlavným hygienikom a všetci ktorí chápu, že sa svet ocitol v neľahkej situácii a športovci sú toho tiež súčasťou, vypracovali komplexnú správu smerom k športovému hnutiu.
Dnes už môžeme bez preháňania povedať, že svet sa asi zmení. Ulice, obce, mestá sú poloprázdne, skončila zábava, obmedzujeme sociálny kontakt, nastalo obdobie istej vzájomnej závislosti a zodpovednosti za to, ako momentálne koná každý z nás. Aj spoločnosť sa bude musieť zmeniť a prijať opatrenia, aby takéto drastické obdobia neprichádzali. A možno nastáva aj nutnosť prehodnotenia hodnotových kategórii sveta, v ktorom žijeme. 


"Odporúčaní ohľadom športovej činnosti" môžete nájsť tu.

 
Nezabúdajme. Dnes je na prvom mieste naše ZDRAVIE!!!

Finálna olympijská kvalifikácia v švajčiarskej Lucerne zrušená

Smutný scenár zo športového svetového diania sa bohužiaľ naplnil. Medzinárodná veslárska federácia FISA sa vzhľadom k rýchlemu a nevyspytateľnému šíreniu nákazy koronavírusom rozhodla o zrušení ďalších medzinárodných súťaží.

Aj tieto opatrenia negatívne vplývajú na našich veslárov a veľmi tak komplikujú kvalifikačné možnosti smerom k OH 2020.

Zrušené sú dve významné regaty, ktoré sa mali konať v druhej polovici mája vo švajčiarskej Lucerne, a to finálna olympijská kvalifikácia (17. – 19. mája 2020) a následne III. Kolo Svetovému poháru (22. – 24. mája 2020). Oba závody sú zrušené bez možnosti náhradného termínu, nebudú ani odložené alebo preložené na iné miesto.

Plné znenie rozhodnutia Medzinárodnej veslárskej federácie si môžte prečítať tu

FISA momentálne intenzívne spolupracuje s Medzinárodným olympijským výborom (IOC) a Medzinárodným paralympijským výborom (IPC) na dokončení návrhov týkajúcich sa zmien jednotlivých kvalifikačných pravidiel.

Ďalšie vyhlásenie očakávame v utorok 17. marca 2020. 

mimoriadne_opatrenie_sportVláda vyhlásila núdzový stav

V súlade s  § 5 ods. 4 písm. h) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a z dôvodu vyhlásenia mimoriadnej situácie pandémie ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky, vláda nariaďuj striktné opatrenia.

Zakazuje sa, okrem iného, aj prevádzka telovýchovno-športových zariadení a iné prevádzky voľnočasového charakteru v termíne od 13.03.2020 do odvolania


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zdôrazňuje, že cieľom opatrenia je ochrana zdravia ľudí a predchádzanie úmrtiam. 
Nerešpektovanie tohto opatrenia je správnym deliktom,za ktorý príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uloží pokutu vo výške do 20.000 eur. 
Slovenský veslársky zväz upozorňuje a zároveň doporučuje jednotlivým veslárskym klubom na nutnosť rešpektovať vyhlásenia týchto mimoriadnych opatrení vo vzťahu k vykonávaniu športovej činnosti.
Plné znenie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR k nahliadnutiu tu.

 

Aktuálne poznatky delegácie SOŠV z návštevy olympijského Tokia: prípravy OH idú podľa plánu, slovenské tiež, ale komplikuje sa kvalifikačný proces.

Vo štvrtok 12. marca,sa z dejiska olympijských hier vrátila delegácia Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV). Prezident SOŠV Anton Siekel, generálny sekretár SOŠV Jozef Liba, riaditelia troch oddelení a ďalšie pracovníčky SOŠV boli v Tokiu od pondelka na poslednej väčšej inšpekčnej ceste. 

Hoci šírenie koronavírusu COVID 19 straší celý svet a na tradičnom ceremoniáli v Olympii z tohto dôvodu chýbali diváci z radov verejnosti, prípravy olympijských hier bežia podľa plánu. Posledné z nových športovísk pre OH 2020 slávnostne otvorili začiatkom marca.

Do začiatku olympijských hier zostávajú ešte viac než štyri mesiace, čo je príliš dlhý čas, aby sa dalo odhadnúť, čo sa dovtedy bude diať. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj organizačný výbor OH v Tokiu zatiaľ potvrdzujú, že všetko sa chystá podľa plánu a odmietajú akékoľvek úvahy o zrušení, prípadne odložení hier, ktoré sú plánované v termíne od 24. júla do 9. augusta 2020.

Vážnou témou je však kvalifikačný proces na OH, ktorý je poznačený prísnymi bezpečnostnými opatreniami a rušením viacerých súťaží. „V dôsledku koronavírusu kvalifikačný proces už nebude taký spravodlivý, ako by mal byť. Menili sa jeho podmienky a športovci, ktorí predpokladali, že dostanú šancu na plnenie kvalifikačných kritérií, ju už nemajú,“ priznáva prezident SOŠV.

V Tokiu necítiť paniku kvôli koronavírusu, ľudia sa správajú zodpovedne. Pribudlo meranie teploty ľudí na letiskách pri príletoch aj odletoch. Badateľný bol aj menší počet ľudí na uliciach, než v minulosti. Rúšky na tvárach na uliciach nosí približne polovica ľudí, ale v metre, kde je veľká koncentrácia ľudí, takmer každý.
„Japonci berú situáciu okolo koronavírusu veľmi zodpovedne, vážne, seriózne, ale bez paniky. Ak majú odporučené byť doma, sú doma. Ak majú odporučené nechodiť do reštaurácií, obmedzujú ich návštevy. Mestá však ďalej žijú svojím životom. Japonci neriešia tieto situácie tak tragicky a dramaticky, ako to môže niekedy vyzerať v iných krajinách. Ich prístup by som odporúčal aj ja Slovensku. Berme opatrenia vážne a zodpovedne, lebo pomáhajú všetkým. Nepreháňajme to však s vykupovaním obchodov a s robením zásob na dva mesiace,“ konštatoval po prílete z Tokia Anton Siekel.

Zdroj: SOŠV

COVID-19

COVID-19 ohrozil nadchádzajúce svetové a európske veslárske podujatia

Oznámenie FISA o rozhodnutiach týkajúcich sa vplyvu koronavírusu (COVID-19) na svetové podujatia vo veslovaní 2020 v Taliansku.

Vzhľadom k vypuknutiu vírusu COVID-19 (nový koronavírus), rýchlo rastúcemu počtu ochorení, FISA spolu s organizátormi vyhodnotili vplyv tejto situácie, v súvislosti s nadchádzajúcimi udalosťami svetového veslovania, ktoré sa majú uskutočniť v Taliansku.
Zdravie a bezpečnosť športovcov a všetkých ostatných účastníkov, ako aj širokej verejnosti, sú na prvom mieste. Talianska veslárska federácia a mestá Sabaudia, Varese a Gavirate boli od začiatku prepuknutia v pravidelnom kontakte, podrobne prediskutovali najnovšie informácie a odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie a rozhodnutia vlády a zdravotníckych orgánov zúčastnených krajín.


Všetci sme si uvedomili množstvo problémov spojených s vycestovaním do Talianska, vrátane cestovných obmedzení vzhľadom na zvyšujúci sa počet ochorení, povinných a dobrovoľných karanténnych opatreniach a nedostatku lekárskeho zabezpečenia proti koronavírusu v niektorých krajinách. Tieto faktory by okrem iného, pravdepodobne obmedzili účasť členských federácií na udalostiach naplánovaných v Taliansku v apríli a máji 2020. Chápeme, že sa hľadali riešenia a sú potrebné rýchle a rozhodné kroky, aby sa minimalizovali negatívne finančné dopady na všetky zúčastnené strany, ktorých sa to týka“ predniesol Matt  Smith, riaditeľ FISA. 

Prijali sa nasledovné opatrenia:

  1. Svetové veslárske poháre I. a II.

             a.) Svetový pohár I  (10. až 12. apríla 2020) v Sabaudii
Výkonný výbor FISA, Talianska veslárska federácia sa so súhlasom mesta Sabaudia rozhodli zrušiť Svetový pohár I., ktorý bol naplánovaný na 10. - 12. apríla 2020.
Zrušený bol aj výcvikový tábor pre rozvojový program FISA, ktorý sa mal uskutočniť v Sabaudii (5. až 15. apríla 2020) a ktorý pokračoval v meste Piediluco (15. až 19. apríla 2020) a Varese (19. až 26. apríla 2020).
            b.) Svetový pohár  II (1. až 3. mája 2020) vo Varese
Výkonný výbor FISA, Talianska veslárska federácia a mesto Varese sa rozhodli zrušiť Svetový pohár II.  vo veslovaní (1. až 3. mája 2020) vo Varese.
Svetové veslárske poháre I. a II. v roku 2020 sú zrušené a nebudú sa odkladať ani premiestňovať.

       2.  Olympijské a paralympijské kvalifikačné regaty 

            a.) Európska olympijská a paralympijská kvalifikácia (27. až 29. apríla 2020) vo Varese
Výkonný výbor FISA, Talianska veslárska federácia a mesto Varese sa rozhodli zrušiť európsku olympijskú a paralympijskú kvalifikáciu (27. až 29. apríla 2020) vo Varese.
Zrušený bol aj výcvikový tábor pre rozvojový program FISA, ktorý sa mal uskutočniť vo Varese (19. až 26. apríla 2020).
             b.) Finálna paralympijská kvalifikačná regata (8. až 10. mája 2020) v Gavirate je zrušená
Týka sa to aj preloženej ázijskej a oceánskej kontinentálnej paralympijskej kvalifikačnej regaty.
Zrušili sa aj výcvikový tábor FISA Para-Rowing, ktorý sa mal konať v Gavirate od 3. do 7. mája 2020, a taktiež kvalifikačný workshop, ktorý sa mal uskutočniť 4. až 5. mája 2020.


Medzinárodná para-veslárska regata v Gavirate (bez paralympijskej kvalifikácie) bola odložená na 29. - 31. mája 2020.

       3.  Zmeny týkajúce sa iných kvalifikačných možností a svetových veslárskych podujatí 
Možnosti presunu týchto kvalifikačných príležitostí na olympijské a paralympijské hry v Tokiu 2020 sa prerokúvajú s ostatnými členmi organizačných tímov.  Agentúra FISA je v úzkom kontakte s organizátormi v Lucerne, Belehrade a Poznani,  s cieľom rozhodnúť o ďalších krokoch týkajúcich sa nadchádzajúcich svetových a európskych veslárskych podujatiach.

Bližšie informácie budú oznámené do utorka 17. marca 2020.

Zdroj: www.worldrowing.com

 

Príprava na sezónu 2020 pokračuje v chorvátskom Skradine.

V poslednú februárovú sobotu najlepší slovenskí veslári odcestovali do chorvátskeho Skradinu na sústredenie. Spolu 14 pretekárov z klubov SVK Bratislava a VK Sĺňava Piešťany a ich trénermi Martinom Verdoničom a Petrom Strečanským sa pripravujú na sezónu 2020. Medzi pretekármi nechýba posádka dvoj skifu nášho zlatého želiezka Režnák-Zelinka. Vzhľadom k vyhovujúcemu piešťanskému počasiu sa náš favorit Lukáš Babač rozhodol trénovať na domácej dobre známej vode. Držme palce!

 

image
image
image

Ovplyvní Koronavírus nadchádzajúce veslárske udalosti pre kvalifikáciu na OH 2020?


Prinášame v skratke rozhodnutie výkonného výboru FISA, týkajúce sa vplyvu nového koronavírusu (COVID-19) na svetové veslárske udalosti.
Olympijská a paralympijská kvalifikácia spolu s výcvikovým kempom 2020 pre Áziu a Oceániu, ktorá bola naplánovaná v termíne od 27. do 30. Apríla 2020 v Kórei, v meste Čchungdžu je zrušená.
Tieto kvalifikácie budú presunuté do švajčiarskeho Lucernu a talianskeho mesta Gavirate.

Ako sme na tom v európskej kvalifikácii?
V apríli a máji sa plánujú štyri hlavné veslárske podujatia. a to:
1.    Svetový pohár I  v Sabaudii (10. až 12. apríla 2020), 
2.    Európska kontinentálna olympijská a paralympijská kvalifikácia (27. až 29. apríla 2020) a
3.    Svetový pohár II ( 1. až 3. mája 2020) vo Varese a
4.    Finálna paralympijská kvalifikačná regata (8. až 10. mája 2020) v Gavirate.


Situácia v Taliansku sa vyvíja každý deň.  Mestá Sabaudia, Varese a Gavirate sa v súčasnosti považuje za nízkorizikové, pretože k vypuknutiu choroby došlo v iných mestách v severného Talianska. Momentálne nie sú do daných miest cestovné obmedzenia. Tieto podujatia FISA budú pokračovať podľa plánu. Keďže sa však situácia rýchlo vyvíja, agentúra FISA naďalej monitoruje situáciu každý deň.

Zobraziť ďalšie články