Úspešný tréner Olympijskej histórie, o ktorom ste s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nepočuli

titulka

Kto je najúspešnejším trénerom histórie olympijských hier v rámci všetkých športových disciplín? Jedným z horúcich kandidátov je Jürgen Gröbler, ktorý zbiera medaily už šesť desaťročí.


Po páde Berlínskeho múru Jürgen Gröbler pokračoval v svojej oslnivej práci a vytvoril v Británii veslársku dynastiu, ktorej vlajku ponesie prinajmenšom do nasledujúcich OH v Tokiu. V lete 2020 plánoval Gröbler ukončiť svoju neuveriteľnú trénerskú kariéru, ale koronavírus odložil odchod úspešného nemeckého trénera do dôchodku minimálne o rok.

Od olympiády v roku 1972 siahli veslárski zverenci Gröblera vždy na medaily – okrem hier v Los Angeles v roku 1984, keď štáty východného bloku OH bojkotovali. Iba máloktorý tréner sa môže popýšiť aspoň jedným zlatom zo všetkých svojich desiatich olympijských vystúpení.

Gröblerovi zverenci vyhrali zlato už na siedmich OH v rade a len ťažko by sme našli u iného trénera rovnako dlhú víťaznú šnúru. 73-ročný nemecký rodák je v Británii jasne najúspešnejším trénerom celej olympijskej histórie, a to s priepastným rozdielom.

Od roku 1992 britskí veslári pod vedením Gröblera siahli na každých letných OH minimálne na jednu zlatú medailu. Spolu tak získali 33 medailí, z toho 22 zlatých. Gröblerove výsledky zatienia aj také britské trénerské hviezdy, ako napríklad Sira Alexa Fergusona, ktorý vyhral s Manchestrom United neuveriteľných 38 pohárov. Dvojicu medzi sebou často porovnávajú.

Legendárny tréner urobil z veslovania najdôležitejší šport v Británii. Vláda tak v honbe za úspechmi odklepla veslárom na prípravu smerom do Tokia dokopy 30 miliónov libier – viac, ako ktorejkoľvek inej športovej federácii. Tí, ktorí zblízka sledujú prácu Gröblera, vedia, aký veľký podiel má na súčasnej špičkovej úrovni britského veslovania.

Vášeň a znalosti 

Britskí veslári Henry Fieldman a Matilda Hornová sa uchádzajú o miesto v mužskej, respektíve ženskej olympijskej osemveslici. Dvojica cíti výhodu oproti druhým v tom, že sa pripravujú pod skúseným Nemcom.

  • Je naďalej neskutočne motivovaný a ambiciózny. Bez týchto vlastností sa nedá vo svete športu zaobísť. Posádky a výsledky z kontrolných testov sa stále zlepšujú. Gröbler sa neustále vzdeláva, zavádza nové tréningové metódy a nebojí sa ich testovať, chváli Henry Fieldman.
  • Gröbler sa odváži meniť tréningové metódy a vie si zmeny obhájiť. Neprešľapuje na jednom mieste, ale je akoby vždy o krok popredu. Okrem výborných výsledkov sa správa a pracuje tak, ako sa od neho vyžaduje. Vyžaruje z neho, aký je šport dôležitý aj preňho samotného, opisuje Matilda Hornová.

Oddanosť, vášeň k veslovaniu a držanie kroku s dobou sú Gröblerove vizitky. Pomohol v Británii vytvoriť špičkové veslárske podmienky a dedičstvo, vďaka ktorému môžu športovci dosahovať na najvyššie priečky. O športovcov je postarané po fyzickej, ale aj po psychickej stránke.

Päťnásobný svetový a dvojnásobný olympijský šampión z nepárovej štvorky, Alex Gregory, si prácu nemeckého „borca“ veľmi váži.

  • Ako športovec som akoby „v bezpečí“, keď tréner pozná moje limity. Potom sa už v olympijskom finále nemôže nič pokaziť, vysvetľuje Gregory.

Dopingová mašinéria zomletá, Gröbler trénerom

Po páde Berlínskeho múru 9. novembra 1989 nastala nová éra. Aj pre Jürgena Gröblera. Úspešný tréner má za sebou čiernu minulosť, s ktorou sa musel naučiť žiť. V životnom poslaní však pokračoval v Británii, kde vybudoval veslársku dynastiu, ktorá vládne už 20 rokov.

Gröbler priznal, že v 70. – 80. rokoch nabádal mladé talenty NDR brať zakázané látky na podporu výkonnosti. V tom čase bol doping vo Východnom Nemecku na dennej báze. Podľa dokumentov bolo do dopingového systému zapojených viac ako 10 000 športovcov, ktorí sa síce starali o medailovú žatvu, ale popritom si ničili vlastné zdravie.

NDR vyhrala iba vo veslovaní 45 olympijských medailí, z toho 31 zlatých v rokoch 1972 – 1988. Gröbler pritom patril do vnútornej štruktúry dopingového systému a o všetkom vedel.

Podľa najšialenejších príbehov sa anaboliká dávali iba 10-ročným deťom. Bývalý predseda veslárskeho zväzu NDR, Wilfried Hofmann, spätne dementoval, že by veslári úspechy dosahovali iba podvádzaním. Podľa neho doping nebol najdôležitejším činiteľom na ceste k oslnivým výsledkom.

Gröbler odmietol verejne rozmazávať škvrny z minulosti a konštatoval, že sa „narodil na zlom mieste, z ktorého nebolo v tom čase úniku“. Gröbler sa vyjadril, že ako tréner sa niekedy ocitol v ťažkej pozícii, keď sa u bývalého veslára objavili zdravotné problémy. No v NDR sa o dávkovanie látok starali lekári a tréneri sa sústreďovali na svoju prácu – kvalitu a kvantitu tréningov.


V súčasnosti vníma verejnosť veslovanie ako čistý šport. Jedným z najväčších dôvodov je, že sa vo veslovaní netočí veľké množstvo peňazí a úzka svetová špička trénuje spolu. 
 

Timo Uusitalo; preklad do slovenčiny: Barbora Šuchová

Foto: © Detlev Seyb/MyRowingPhoto.com

image