Bielkoviny - 1. časť

titulka

V spolupráci s agentúrou SADA (Slovak antidoping agency) pokračujeme vo vzdelávaní v antidopingu. Antidopingová agentúra SR sa predovšetkým zaoberá dopingovými kontrolami, zakázanými látkami, vzdelávaním a prevenciou. Vzhľadom na ich skúsenosti zo vzdelávacích seminárov a konzultácií sa rozhodli spustiť vzdelávací program so zameraním na výživové doplnky, v rámci ktorého ponúknu športovcom stručný prehľad, ako výživové doplnky fungujú a predovšetkým, na čo sú určené. 

Zopár článkov o výžive (kĺbová výživa, kreatín) je za nami, tentokrát sa pozrieme na bielkoviny. Keďže téma "bielkoviny" je komplexná a rozsiahla, je rozdelená na dve časti. 

Prvá časť je zameraná na základné informácie, denný príjem bielkovín, ako aj na rozdiely medzi rastlinnými a živočíšnymi zdrojmi bielkovín. Taktiež je značný rozdiel vo výžive vrcholového a rekreačného športovca, ako aj v samotnom športe, ktorému sa športovec venuje. Pevne veríme, že 1. časť o bielkovinách vám pomôže lepšie porozumieť výžive, ako aj vyvrátiť niektoré mýty, ktoré už dávno neplatia.

Bielkoviny predstavujú jednu z troch základných zložiek výživy. V tomto článku prezrádzame ich benefit. Bielkoviny napomáhajú ako regenerácii, tak aj rastu kostrového svalstva.

Ďalej sa dozviete odpovede na otázky, ako:

  • Koľko bielkovín denne?
  • Koľko bielkovín v jednej dávke
  • Bezpenosť zvýšeného príjmu bielkovín

Celý článok Bielkoviny - 1. časť tu na stiahnutie.

Zdroj: SADA,Ing. Tomáš Pagáč, PhD.

image